Posted on Napsat komentář

Fermentovaná ovesná kaše: zdravá snídaně

Obilné zrní, tedy obiloviny, patří mezi potraviny, které jsou pro lidské tělo důležité, ale jejichž vysoký obsah lepku zároveň způsobuje různé alergické účinky a zátěž pro organismus. Využitím tradičního způsobu úpravy však může dojít ke změně struktury těchto lepkových bílkovin a ztrátě těchto nevýhod. Jak upravit obiloviny, aby byly zdravější, chutnější a celkově prospěšnější lidskému zdraví? Fermentací!

Pozitivní účinky na zdraví

Fermentace je přírodní proces, který mění chemickou povahu jídla. Umí ho přirozeně konzervovat, ale především zlepšovat jeho stravitelnost. Fermentace zvyšuje obsah živin a enzymů. Vlivem působení prospěšných bakterií dochází k lepší transformaci živin a vzniku bohatých probiotických kultur, které mají blahodárný vliv na zažívání a posilování imunitního systému.

Přírodní chemické reakce

Různé typy obilovin obsahují kyselinu, která bohužel blokuje účinné využití zinku, železa, vápníku a fosforu. Pokud však potraviny vystavíte fermentačnímu procesu, tedy jejich namočení a dalšího působení teplého prostředí, vzniklý kultivační proces kyselinu zneutralizuje a obilovinám dodá výživnější a stravitelnější strukturu, která je navíc oproštěná od toxinů.

K fermentaci se hodí i mouky, kde vzniká kvásek potřebný k pečení kváskového pečiva. Vedlejším výsledkem je i překvapivá lehkost kvašených těst.

Zázračné ovesné vločky

Zásadní místo mezi obilovinami, které jsou přímo vhodné pro fermentaci, zastává oves, potažmo ovesné vločky. Ovesné vločky jsou nositeli řady významných vitaminů a zdraví prospěšných látek. Dodávají potřebnou energii, jsou proto oblíbené u sportovců, zároveň se hodí pro hubnutí, zlepšují stav pleti a přispívají i k prevenci před nepříjemnými zdravotními komplikacemi. Mají ale hlavně velmi vysoký přínos pro trávicí systém, a to právě když se před podáváním upraví fermentací. Fermentovaný oves štěpí sacharidy a stává se lépe stravitelným.

Fermentovaná ovesná kaše s datlovým sirupem

 

Fermentované ovesná kaše – dokonalá snídaně

Mezi jedinečné způsoby konzumace ovesných vloček patří například ovesná kaše, která je perfektním startem dne. Ovesná kaše je výjimečně bohatá na vlákninu, zejména na tzv. betaglukan – vlákninu rozpustnou ve vodě. Dále má i zvýšený obsah aminokyselin, tedy základní stavební složku proteinů. Připravit si takto výjimečnou a zároveň velmi chutnou snídani pak není vůbec těžké.

Postup přípravy:

  1. S přípravou zdravé snídaně začněte už večer tím, že nasypete vločky do misky a zalijete je vlažnou vodou nebo dle chuti třeba kefírem. Dbejte na to, aby byla namočená celá směs, a to alespoň 8 hodin, ideálně 12.
  2. Můžete přidat vanilku, skořici, nebo různá semínka.
  3. Misku zakryjte a obsah nechejte při pokojové teplotě pracovat.
  4. Ráno je kaše připravená k podávání, stačí dochutit čerstvým nebo sušeným ovocem či medem. Pokud preferujete teplou snídani, lze kaši i ohřát, ale jen krátce, abyste neztratili získané živiny.
Případně, další podrobnější recept na fermentovanou ovesnou kaši najdete zde.
Napsat komentář